Kaip sutaupyti laistant?

Išmanus laistymo valdymas su iPad, iPhone, Android

DELFI.lt užmačiau straipsnį (spėju) iš USA interneto platybių. Straipsnyje teigiama, kad EPA (U.S. Environmental Protection Agency www.epa.gov/) rekomenduoja “jei jūsų sodas nedidelis, jį laistyti tikrai galėtumėte patys, liedami vandenį per žarną.Taip elgiantis, anot EPA, sunaudojama 33 proc. mažiau vandens nei įsirengus irigacijos sistemą.”

Šituo teiginiu abejočiau. Kodėl? Pirmiausia laistymo žarna sunaudoja labai daug vandens, momentinis pralaidumas siekia iki 25 l/min, esam išmatavę patys, be to tai nesunku atlikti pačiam – tereikia pamatuoti sekundmačiui per kiek pribėgs -pvz 10L kibiras Pvz. 10L per 10s = 60L/min. Kai tuo tarpu ïrrigacijos sistema” lietuviškai tai būtų #laistymosistema iš žemės išlendantis purkštukas naudoja 2L/min Sakysite reikia laistyti su laistymo žarnos antgaliu? Deja jie vandens netaupo, nes sukurti plovimui, valymui ir tik kaip 3/1-name laistymui. Kokiu pastatomu purkštuku prijungiamu prie žarnos? Dažniausiai jie pigūs ir greit sulūžta, naudoja taip pat daug vandens, be to tikrai ne visi turi technines charakteristikas apie sunaudojamą vandens kiekį 🙁 

Kitas aspektas – kiek ir kada reikia laistyti? Sodininkas turi būti labai išprusęs, sekti ne tik orų prognozę, bet įvertinti ir saulėtumą, debesuotumą, vėjo greitį, apskaičiuoti išgaravimą, žinoti iškritusių kritulių kiekį, pažinti augalo vandens poreikį. Mitas, kad laistyti reikia tada kai pastebime vytimo požymius – deja šaknų drėgmės riba jau peržengta (http://laistymosistemos.lt/bin.php/101/)
Nesakau, kad neįmanoma, tačiau labai sudėtinga.

Kam reikia dalinuosi preliminariais drėkinimo režimais: http://laistymosistemos.lt/lt/laistymo_rezimai Kam tai nėra hobis no1 yra sprendimas:
1. automatinė laistymo sistema https://laistymas.lt/…/automatine-vejos-laistymo-sistema-l…/
2. su HYDRAWISE valdikliu https://laistymas.lt/…/ismanus-laistymo-valdymas-su-ipad-i…/
Ir efektyviu laistymo vandens naudojimu bus pasirūpinta
Paskutinė straipsnio pastraipa
“Irigacijos sistemą pasirinkite sumaniai.
Irigacijos sistemą pasirinkite sumaniai.” Pritariu 100% 🙂
“Sodams laistyti skirtų irigacijos sistemų yra kuo įvairiausių. Tikrai turėtumėte įsirengti tokią, kurios veikimą lemia oro sąlygos.”
Tikslinčiau “kurios veikimą reguliuoja oro sąlygos”
“Veikiant specialiems sistemos valdikliams, laistymas reguliuojamas atsižvelgiant į oro sąlygas, kitaip sakant, laistoma tada, kada reikia.”
Kitaip sakant: HYDRAWISE http://laistymosistemos.lt/lt/wifi
“Seno modelio vandenį it miglą skleidžiančius purkštuvus pakeiskite naujesnės kartos besisukiojančiais purkštuvais.”
Kitaip sakant, senus statinius laistymo purkštukus keiskit MP Rotator galvutėmis. Excel skaičiuoklė kiek sutaupysit: https://www.hunterindustries.com/…/ir…/mp-rotator/mp-rotator (eikit į Documents žemyn Specification ir rasite MP ROTATOR SAVINGS CALCULATOR – METRIC)
“Jei rūpi laistymo efektyvumas, pasidomėkite lašelinėmis laistymo sistemomis ir kapiliariniu laistymu”
Čia be diskusijų-TAIP.

Kuo skiriaisi lašelinė laistymo sistema ir kapiliarinis laistymas? Savokos iš esmės tapačios, nes drėkinmas vyksta per labirintus išlyginančius drėkinimą per atstumą, lėtai, lašeliais , todėl lašelinis. Taip lėtai sudrėkintame dirvožemyje ploniausios augalų šaknys pasisavinančios drėgmę tai gali daryti natūralios evoliucijos būdu, todėl kapiliarinis. Šis drėkinimo būdas labiausiai taupo vandenį, tik vejos drėkinimas kapiliariniu drėkinimo kilimu HUNTER Eco-Mat® vis dar brangi investicija (nuo €25/m2)

#Sumasumarum #AČIŪDELFI Aš esu suinteresuotoji pusė ir džiaugiuosi, kad ši tema ir pas mus skinasi kelią į dienos šviesą. Lauksim kuri pirma LT savivaldybė ar Aplinkos ministerija pasklebs laistymo sistemų renovacijos ir modernizavimo kompensacijų programą siekiant sutaupti laistomą vandenį. USA tai daro seniai ir sėkmingai su prgrama Water Sense https://www.epa.gov/watersense/about-watersense

Skaitykite daugiau: https://www.delfi.lt/…/taupykite-pinigus-9-patarimai-kaip-i…

Pasidalinkite:

Parašykite komentarą