Mitai apie laistymą – ar reikia laistymo Lietuvoje?


Lietus Lietuvoje – pirmas mitas, kad Lietuvoje ir taip lyja, kam čia laistyti?

Peržvelkim statistiką. Bendras kritulių kiekis Lietuvoje siekia 700mm: http://www.meteo.lt/krituliai, bet išskirkim mėnesius nuo Balandžio iki Rugsėjo ir gausim tik 360mm,, o šiemet kai kuriuose rajonuose tik 179mm! http://www.meteo.lt/2015-Rugpjutis 

Augalų vegetacijai labai svarbūs mėnesiai Balandis-Gegužis kai kultūros yra pasėjamos ar atželia po žiemos ir drėgmė reikalinga kokybiškam sudygimui. Taip pat vėlesniu augimo laikotarpiu.

Keletas citatų apie vandens trūkumo žalą iš profesionalų lūpų;

“Pasak 25 metus bulves auginančios bendrovės vadovo J.Pukelio, pirmoji šių metų karščio banga gegužę ir birželį pavogė 20–30 proc. visų augalų – ir rapsų, ir javų, ir bulvių, kitų derliaus.”

Šaltinis: Ūkininko patarėjas

A. Steponavičius sakė, Šiemet laukuose buvo naudojama speciali laistymo įranga daržovių pasėliams laistyti. „Turime išsikasę tris tvenkinius, kurių vanduo ir buvo naudojamas laistymui. Drėgmės buvo tiek mažai, kad vienu tarpu tvenkiniuose neliko vandens…

Šaltinis: Pamarys

Šilauogės gana jautrios vandens trūkumai ar jo pertekliui. Ypač negerai, jeigu drėgmės trūksta pirmaisiais dviem mėnesiais po pasodinimo, taip pat augalams žydint, formuojantis užuomazgom, augant uogom. Jei sausra nokimo metu tęsiasi ilgai, sutrinka ūglių augimas ir kitų metų žiedinių pumpurų formavimasis. O tai mažina būsimą derlių. Sausrų metu nelaistomos šilauogės sunokina mažytes ir neskanias uogas.

Šaltinis: Šilauogės.lt

Kas lemia braškių derlingumą? Dirvos drėgmės – didėjant dirvos drėgnumui, kalis (K) išlaisvinamas iš kristalinės mineralų formos, padidėja mangano (Mn), aliuminio (Al), geležies (Fe) prieinamumas šiems iš dvivalentės formos perėjus į trivalentę. Trūkstant drėgmės, vyksta atvirkštiniai procesai. Braškės labai jautrios mangano trūkumui sausros metu.

Šaltinis: http://www.vitera.lt, agronomė konsultantė Dr. Elena Survilienė

Pasak A. Navicko, kol kas problemiška drausti nuo sausros ir dėl to, kad įstatymų aktais Lietuvoje dar nėra patvirtinta kriterijų, kada reikėtų sausrą skelbti stichine nelaime.

Daugiau skaitykite: http://lzinios.lt/lzinios/Ekonomika/paseliu-draudikams-sausra-per-brangi/209388

© Lietuvos žinios

Bulvių augintojas Rolandas Andrulis teigia, kad šiemet jo bulvės genda. „Tai buvusios sausros padarinys. Šiandien bulvių paklausa yra didelė. Aš manau, kad jas palaikius ilgiau kaina dar labiau pakils, tačiau to daryti negaliu, nes bulvės labai genda.”

“Dėl vasarą ir rudenį buvusios sausros mano bulvės laikosi prastokai, todėl jų ilgai laikyti nesiruošiu” sakė Lančiūnavos ūkininkas Vidmantas Girdzijauskas. Kėdainiškis V. Girdzijauskas yra stambiausias Lietuvoje kopūstų augintojas, todėl negalėjome jo nepasiteirauti apie šių daržovių paklausą ir pasiūlą. „Kopūstų šiemet užaugo mažiau nei įprastais metais, be to, prastesnė jų prekinė išvaizda.

Šaltinis: Ūkininko patarėjas

Ar tikrai verta rizikuoti derliumi nekontroliuojant drėgmės savo pasėliuose? O savo kieme?

Nuotrauka viršuje iš futbolo mokyklos Kaune, Neries kr. 16. Laistymas.lt šiuose dviejuose futbolo aikštynuose 70x110m  įrengė automatines laistymo sistemas. Tarpe tarp stadionų veja nelaistoma – puikiai matosi kokios spalvos veja laistomame stadione kur treniruojasi vaikai (tikiu naujieji Ronaldo 🙂 ir geltona, plėmuota pieva nuotraukos apačioje, kur laistymo purkštukas nebepurškia.

Pasidalinkite: